İsrailli gazete Erdoğan fotoğrafıyla yayınladı: Türk planı

İsrailli Globe gazetesi ‘Türkiye ve Irak’tan askeri operasyonla Basra Körfezi’ne kara koridoru’ başlıklı bir yazı yayınlayarak Ankara ve Bağdat’ın hayata geçirmeyi planladığı kıta koridoru projesini ele aldı.

İki ülke, projeyi ilerletmek için ABD’nin İsrail ve Suudi Arabistan üzerinden planladığı kıta koridorundaki gecikmelerden yararlanıyor diyen Globes “Türkiye’yi tehdit eden Kürt yeraltı örgütüne yönelik operasyonda güçlerini yoğunlaştırıyorlar” ifadelerine yer verdi.

Irak’ın ilk kez terör örgütü PKK’yı yasakladığını öne çıkaran Globes, Bağdat’ın aldığı söz konusu kararın Türkiye’nin Irak’ın kuzeyinde geniş çaplı yeni bir operasyona girişmesine yol açacağını kaydetti.

YENİ KIZILDENİZ ROTASI

Bağdat’ın duyurusunun tam da Türk heyetinin Irak’ın başkenti ziyaret etmesinin ardından geldiğini vurgulayan İsrail gazetesi, zamanlamanın hiçbir şüpheye yer bırakmadığını dile getirdi.

Ankara ve Bağdat’ın hayata geçirmeyi planladığı kıta koridoru projesinin Irak’ın kuzeyindeki yerel yönetim tarafından da desteklenmesini ‘şaşırtıcı’ bulan Globes, haberinin ara başlığında ‘Kızıldeniz rotasının yerine yenisi’ ifadesine yer verdi.

KORİDORUN ÖZELLİKLERİNE YER VERİLDİ

Irak’ın güneyindeki Basra ilçesi ile Türkiye’nin güneyini birbirine bağlayacak 1200 kilometre uzunluğundaki koridorun 100 bin yeni istihdam imkanı sağlayacağını bildiren ekonomi gazetesi, Ankara ve Bağdat’ın her yıl 4 milyar dolar vergi geliri elde edeceğini de ekledi.

Basra Körfezi’ne inşa edilen ve Orta Doğu’nun en büyüğü olması hedeflenen Büyük Fav Limanı ile Türkiye arasında saatte 300 kilometre hızla ilerleyen trenlerin olacağına değinen İsrail gazetesi, koridorun Avrupa’yı Basra Körfezi’ne, aynı zamanda Türkiye ve Irak üzerinden de Uzak Doğu’ya bağlayacağını yazdı.

ANKARA İÇİN FIRSAT

Türkiye ve Irak’ın projesinin halihazırda Husi saldırıları nedeniyle dünyanın en tehlikeli su yoluna dönüşen Kızıldeniz rotasının yerini alacağı yorumunu yapan Globes, “Türkler ve Iraklılar güzergah boyunca lojistik merkezleri ve sanayi bölgelerinin yanı sıra petrol ve doğalgaz boru hatları kurmayı da planlıyor” deyip ekledi:

“Ankara artık çifte fırsatın farkına varıyor: İlk olarak, Irakla kara koridoru planı ABD lideri Joe Biden’ın bu planı içermeyen kara koridoru projesini bypass etmesini sağlayacak. Türkiye lideri Recep Tayyip Erdoğan için bu mükemmel bir zamanlama. Çünkü İsrail ve Suudi Arabistan arasında beklenen normalleşme ufukta görünmüyor, yanı sıra ABD lideri Biden ülkesindeki başkanlık seçimlerine odaklanmış halde. Bunlar Erdoğan’a Orta Doğu’daki ilk kara koridorunu kurmak için fırsat sunuyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x